Kinezio taping
Kinezio taping je převratná a velice vyhledávaná technika v regeneraci a rehabilitaci. Svým velmi šetrným a jemným způsobem zvyšuje léčebné a ozdravné procesy a prodlužuje uvolňující účinek masáží cíleným zaměřením na problematické partie jako jsou svaly, vazy, šlachy apod.
Dnešní sportovní svět se bez kineziotapingu již neobejde. Kineziotaping vyvinul koncem druhé poloviny dvacátého století v Japonsku lékař Kenzo Kase. Během následujících let se kineziotaping rozšířil do celého světa.
Hlavní výhodou kineziotapingu je jednoduchá aplikace, rychlost a okamžitá účinnost terapie.
Techniky kineziotapingu
Svalová: Jedná se o techniku, při které se na kůži nalepují elastické pásky s pružností odpovídající lidské kůži, kdy páska zvlní pokožku a tím umožní zvýšený trvalý průtok krve i lymfy. Prodlužuje se tak uvolnění svalů, účinek lymfodrenáží i masáží a aktivují se ozdravné procesy.
Ligamentozní: Je to technika na stabilizaci jednotlivých vazů, přechodových částí páteře, akupunkturních bodů a triggerpointů.
Fasciová: Tato technika normalizuje svalové napětí.
Lymfatická: Lymfatická technika zamezuje opakované tvorbě lymfedémů. Zvýšením průtoku lymfy odvádí toxiny z povrchových tkání.
Korekce jizev: Napomáhá k uvolňování a zmenšení i starší aktivních i keloidních jizev.
Technika mechanické korekce: Upravuje chybné postavení svalů, kloubů i kostí například po úrazech nebo při špatném držení těla. (například plochonoží, valgozita palce)
Uplatnění kineziotapingu
- při bolestech páteře, kloubů, šlach a svalů
- při sportu
- prodlužuje účinky masáže
- vyrovnává nesprávné držení těla
- stabilizuje uvolněné blokády
- aktivuje ozdravné procesy
- zlepšuje průtok krve
- pomáhá při syndromu karpálního tunelu a přetížení extenzorů ruky
- po úrazech, při rekonvalescenci a rehabilitaci
- před vlastní aplikací je třeba místo ničím NEMAZAT, NEKRÉMOVAT případně i OHOLIT, aby byla přilnavost tejpu co nejlepší! Tejpy budou nalepeny několik dní. Sundat je pak můžete sami.
Kdy není vhodné tejp aplikovat?
- při akutní trombóze,
- při vyrážkách, ekzémech,
- na porušenou vrchní vrstvu kůže,
- na otevřené rány,
- na bradavice,
- v horečnatých stavech,
- na maligní melanom kůže.
Nejvhodnější je nechat si tejpy aplikovat u odborníka, který nejlépe odhalí příčinu vaší bolesti a zváží, který typ tejpu použít a jak ho případně upravit. Tejpy se zastřihují do různých tvarů, aby splnily účel kineziotapingu.
Je třeba si uvědomit, že laický kineziotaping nese rizika, protože neodborník není plně schopen odlišit sval od šlachy, vazu či fascie. Pokud už se rozhodnete lepit si pásky sami pomocí ilustračních obrázků, videí či „okoukáním“, doporučuje se tak činit pouze u lehčích zdravotních problémů, kdy je třeba dbát na přesné dodržení postupu. U závažnějších zdravotních problémů vždy vyhledejte odborníka.
Pokud je tejp aplikován správně, má překvapivě pozitivní účinky a v krátké době může absolutně neinvazivním způsobem ulevit od bolesti.
Více informací se dozvíte také na portálu o masérství