Mobilizace páteře
Mobilizace páteře a žeber je léčba indikována při omezené pohyblivosti kloubů nebo pohybového segmentu páteře. Nejčastěji jsou mobilizovány klouby s omezeným rozsahem pohyblivosti, tzv. funkční blokádou.
Mobilizace odstraňuje dlouhodobé bolesti na hrudi, bolesti hlavy, šíje, zad, horních končetin, hlavy, dechové potíže, závratě, pocity na omdlení, nauzeu (nucení na zvracení), parestézii, tachykardii, anxiozu (úzkost), strach ze smrti apod.
Kombinací technik měkkých tkání a šetrné mobilizace je zpravidla dosahováno mnohem lepšího výsledku než při použití nárazových technik. Nárazové techniky nejsou dnes mnohými terapeuty doporučovány a v praxi se od rychlých manipulačních nárazů již upouští. Především by nikdy nemělo dojít k poškození pacienta.
Mobilizace páteře a žeber slouží k nenásilnému odstranění kloubních blokád na základě přesné diagnostiky a lokalizace problému. Jedná se o jemný a cílený pohyb v pohybovém segmentu, který obnovuje kloubní pohyblivost. Tyto kloubní blokády narušují funkci páteře a dalších kloubů a jsou často zdrojem bolestivých stavů.
- V oblasti krční páteře jsou kloubní blokády často spojené s bolestmi hlavy, závratí, nevolností, může být projekce bolestí a brnění do ramen a horních končetin.
- V oblasti hrudní páteře a žeber mohou být bolesti na hrudi, v oblasti lopatek, dechové obtíže spojené s úzkostí.
- V oblasti bederní páteře jsou následkem blokád bolesti lokalizované v dolní části zad, ale mohou vystřelovat i do hýždí, dolních končetin, bývá pocit ztuhlosti, či ztížené hybnosti.
Mobilizace páteře, periferních kloubů a žeber postupně uvede kloub do správné polohy nenásilnou metodou (na rozdíl od manipulace, kdy se jedná o prudkou jednorázovou akci a dnes už se od ní upouští z důvodů rizika natažení či natržení vazů i jiného vážného poškození).
Mobilizace odstraňuje dlouhodobé bolesti na hrudi, bolesti hlavy, šíje, zad, horních končetin, hlavy, dechové potíže, závratě, pocity na omdlení, nauzeu (nucení na zvracení), parestézii, tachykardii, anxiozu (úzkost), strach ze smrti apod.
V současné době si stále více lidí stěžuje na bolesti v zádech a nosných kloubech. Jednou z hlavních příčin vzniku bolestí je změněný způsob našeho života, který vede ke stavu tzv. akinetické nemoci. Jedná se o systém příznaků, které vznikají z nedostatku pohybu a které se projevují celkovým svalovým oslabením. Akinetická nemoc se vyznačuje omezením pohybové aktivity, což vede ke snížení funkce svalového systému, který pak nedostatečně ovlivňuje celý metabolismus. Pohybová chudost způsobuje nerovnoměrné zatížení kloubního a svalového systému. Nízkou pohybovou aktivitou a pohybovou chudostí přichází do centrálního nervového systému (mozku) nedostatek informací, což se spolu s dalšími faktory podílí na vzniku chybných stereotypů a svalových dysbalancí.
Více informací se dozvíte také na portálu o masérství