Muskuloskeletální poradenství
Muskuloskeletální poradenství se zabývá bolestmi a onemocněním MS systému, které z největší části zahrnují bolesti z povolání, jako jsou například bolesti zad, bolesti páteře a horních nebo dolních končetin. Na základě celkového vyšetření, použitím pohybových testů, je možné tyto bolesti lokalizovat a zahájit adekvátní terapii. Terapie je samozřejmě individuální s ohledem na potřeby klienta a jeho denního aktivního režimu. Eliminace a centralizace bolesti je prvotním cílem tak jako i brzké navrácení do plně funkčního stavu.
Muskuloskeletální poruchy jsou jedním z nejběžnějších problémů souvisejících s prací. Postihují miliony pracovníků v celé Evropě a způsobují zaměstnavatelům náklady ve výši miliard eur. Řešení problematiky muskuloskeletálních poruch pomáhá zlepšovat životy pracovníků, má však význam i z podnikatelského hlediska.
Muskuloskeletální poruchy obvykle zasahují záda, krk, ramena a horní končetiny, mohou se však týkat i dolních končetin. Tímto pojmem se označuje jakékoliv poškození nebo onemocnění kloubů a dalších tkání. Zdravotní problémy se pohybují od menších bolestí po závažnější zdravotní potíže, které vyžadují nepřítomnost v práci a léčbu. V chroničtějších případech mohou vést až k invaliditě a nutnosti odejít ze zaměstnání.
Dvě hlavní skupiny muskuloskeletálních poruch tvoří bolest/zranění zad a poruchy horních končetin související s prací (běžně známé jako „poškození z přetěžování opakovanými pohyby“).
Po čas poradenství odhalíme nesprávné stereotypy (pohybové či statické), které vedou k bolestem, nesprávná postura těla či kompenzační mechanismy v pohybové nebo statické složce běžných denních aktivit.
Většina muskuloskeletálních poruch souvisejících s prací se vyvine postupem času. Většinou neexistuje jen jedna příčina muskuloskeletálních poruch. Často jde o kombinaci různých faktorů.
Fyzické příčiny a organizační rizikové faktory zahrnují:
- manipulaci s břemeny, zejména při naklánění a vytáčení trupu
- opakované nebo prudké pohyby
- nepřirozené nebo statické polohy
- vibrace, špatné osvětlení nebo chladné pracovní prostředí
- práce v rychlém tempu
- dlouhé sezení nebo stání ve stejné poloze.
Objevuje se stále více důkazů o tom, že muskuloskeletálních poruchy souvisejí s psychosociálními rizikovými faktory (obzvláště v kombinaci s fyzickými riziky), jako je zejména:
- vysoké pracovní nároky nebo nízká míra samostatnosti
- nízká spokojenost s prací.
Na základě těchto zjištění pak buď poučíme a zkorigujeme správné stereotypy s aktivací určitých svalových skupin, které byly inaktivní a způsobovali bolest. Program na míru může tyto problémy lehce zkorigovat, ale pouze pokud jsou cviky provedeny správně. Každý takovýto pohyb je zároveň i terapií.
Více informací se dozvíte také na portálu o masérství