Poúrazová masáž
Poúrazová masáž má za cíl komplexní poúrazové terapie je odstranění bolesti a umožnění maximálního rozsahu pohybu postiženého segmentu těla. Tohoto cíle dosahujeme pomocí měkkých technik, frikcí, jemnými hmaty na podporu prokrvení a tým snižujeme otok, uvolníme reflexní změny okolních měkkých tkání a omezený rozsah pohybu postiženého kloubu.
Otok:
Otok se rozvíjí postupně po vzniku úrazu. Vzniká zmnožením tekutiny ve tkáni a postupně omezuje prokrvení čímž negativně ovlivňuje metabolismu tkání. Otok je potřeba snížit, protože omezuje pohyb postiženou částí těla, reflexně utlumí svaly v okolí a může být zdrojem bolesti.
Změny okolních měkkých tkání:
Měkké tkáně, které mohou být vlivem úrazu postižené jsou: kůže a podkoží, fascie, svaly, vazy a kloubní pouzdro. Ošetřením pomocí aktivace metabolismu uvnitř tkání obnovíme prokrvení svalové tkáně ve spasmu, ošetříme lokální reflexní změny, obnovíme posunlivost měkkých tkáních a tím zvětšíme pohyblivost postiženého segmentu. Individuálně ošetřujeme i jizvy, které mohou výrazně omezovat posunlivost měkkých tkáních a být zdrojem bolesti.
Omezení pohybu postižené části těla:
Nejčastější příčinou omezení pohybu jsou strukturální nebo traumatické změny kloubu a okolních měkkých tkání. Během terapie se snažíme dosáhnout stejného rozsahu pohybu, jako byl před úrazem. Důležitou součástí rozcvičování rozsahu pohybu je také stabilizační cvičení s využitím měkkých technik,trigger points masáží, protahování, postizometrické relaxace a mnoho jiných metod které volíme pro klienta individuálně. Během cvičení dochází k aktivaci proprioreceptorů, zlepšení stability a aktivace středu těla a aktivaci hlubokých stabilizačních svalů.
Úspěšně rehabilitujeme stavy po operacích kloubů i páteře. Například po plastice koleních vazů, operaci meziobratlové ploténky, plastice rotátorové manžety ramenního kloubu a dalších ortopedických a neurochirurgických operacích. Poúrazová rehabilitace se zaměřuje na veškeré stavy po úrazech kotníků, kolen, kostrče, páteře (zad), ramen, loktů, zápěstí a rukou (zlomeniny, kloubní a svalová zranění).
Využíváme širokou škálu metod, které se buď kombinují nebo v průběhu léčby mění dle vývoje stavu pacienta. Používáme zde jak techniky uvolňovací (masáže, mobilizace, protahování, elekroterapii a tepelné procedury), tak techniky stimulační (posilování, elekroterapii a různé druhy senzo-motorických a reflexních technik). Doba trvání rehabilitace je velice různorodá a u všech stavů vyžaduje aktivní spoluúčast pacienta formou domácího cvičení.
Více informací se dozvíte také na portálu o masérství